wtorek, 17 listopada 2020

Jaki olej kokosowy wybrać? Kawa kuloodporna krok po kroku. Gdzie kupić najlepszy olej kokosowy?


Jaki olej kokosowy wybrać? 


Wyróżnia się dwa sposoby pozyskiwania oleju kokosowego:

- olej rafinowany,

-  olej extra virgin czyli nierafinowany.


Olej kokosowy rafinowany. Co oznacza olej rafinowany?

Olej ten jest pozyskiwany z suszonej kopry kokosowej poprzez rozmaite procesy rafinacji. Produkt końcowy charakteryzuje się brakiem kokosowego smaku i zapachu. Odradzamy używanie pozyskanego w taki sposób oleju, ponieważ zazwyczaj zawiera on tłuszcze trans a do jego rafinacji wykorzystuje się szkodliwe, chemiczne substancje.  


Olej kokosowy nierafinowany. Co oznacza, że olej jest zimnotłoczony?

Taki olej kokosowy również jest pozyskiwany z suszonej kopry kokosowej. Na tym jednak podobieństwa się kończą. Olej kokosowy nierafinowany i tłoczony na zimno powstaje po prostu w wyniku wyciskania oleju (metodą mechaniczną) z kopry. Z kolej tłoczony na zimno oznacza, że do tego procesu surowiec nie jest podgrzewany (podgrzewanie obniża wartość takiego oleju), a jedynie ma kontakt z temperaturą maksymalnie 40 stopni Celsjusza (to temperatura najcieplejszego fragmentu prasy).

Czyli krótko mówiąc jest to produkt naturalny, bardzo zdrowy i dodatkowo smaczny. Tak uzyskany olej świetnie nadaje się do użycia zarówno w kuchni jak i podczas codziennej pielęgnacji przed lustrem ;-)


Dzisiaj podzielę się z Wami moimi mega prostymi i szybkimi sposobami na wykorzystanie oleju kokosowego nierafinowanego:


Kawa kuloodporna:

200ml czarnej kawy,

łyżka oleju kokosowego nierafinowanego,

łyżka masła klarowanego.

Przygotuj 200ml swojej ulubionej kawy, wlej ją do blendera. Następnie dodaj olej kokosowy nierafinowany i masło klarowane. Miksuj 15-20 sekund, przelej do kubka i ciesz się smakiem!


Moja Keto Kawa:

250ml czarnej kawy,

łyżka oleju kokosowego nierafinowanego,

Przygotuj 250ml swojej ulubionej kawy. Do ciepłej kawy dodaj płaską łyżkę oleju kokosowego nierafinowanego, zamieszaj. Smacznego!


Peeling do Ciała na Raz: 

180g płatków owsianych,

2 łyżki oleju kokosowego nierafinowanego,

2 łyżki miodu naturalnego (dla aromatu polecam miód owocowy taki jak ten).

Wszystkie składniki włóż do blendera i miksuj przez 1,5-2 minuty. Przełóż do szklanej/drewnianej miski. Delikatnymi, kolistymi ruchami wsmaruj w całe ciało. Spłucz ciepłą wodą i po osuszeniu zastosuj balsam nawilżający.


Gdzie kupić najlepszy olej kokosowy?

Skoro proces pozyskania oleju jest tak ważny to powstaje pytanie gdzie kupić taki olej?
Może w Biedronce za 9,90zł? Może na popularnym portalu aukcyjnym?

Nie i jeszcze raz nie! 
Dobry olej najbezpieczniej kupić w sprawdzonym miejscu ;-)

Najlepiej w małej, rodzinnej olejarni, która nie przechowuje oleju w magazynie czy na półce miesiącami a tłoczy z dnia na dzień.

Tam, gdzie oleje przechowywane są w szklanych, ciemnych butelkach i w lodówce - akurat to nie dotyczy oleju kokosowego on jest w słoiku i jego naturalnym środowiskiem jest temperatura pokojowa.

Poszukajcie na lokalnych formach w swojej okolicy takiej olejarni, ja polecam najlepszą rodzinną i niewielką olejarnię, która tłoczy na zamówienie (więc czasem muszę poczekać kilka dni na swoje oleje) i fajnie opakowane w termosiki wysyła mi prosto do domu albo do paczkomatu jak mi wygodniej. To Polska Olejarnia a tu ich strona.


Nie byłabym sobą gdybym nie wspomniała. 
Do ostatniej przesyłki dostałam próbki kosmetyków naturalnych i oszalałam. O tym w kolejnym wpisie, ale ja się w nich zakochałam i już planuję zakup Zdrowych zestawów Świątecznych dla rodziców, teściów, ciotek, i generalnie całej pełnoletniej części rodziny!

Jeżeli to czyta ktoś z moich najbliższych, to wkrótce pojawią się Zestawy Świąteczne w Polskiej Olejarni i ja z miłą chęcią przygarnę i olej, i każdy z kosmetyków... Także Mikołaju możesz działać ;-)