Kawa to jeden z najpopularniejszych napojów na całym świecie. Jest przedmiotem wielu badań i opracowań naukowych. Szacuje się, że regularnie pije ją blisko 80% globalnej populacji osób dorosłych. Wiele z nich wprost nie wyobraża sobie rozpoczęcia dnia bez filiżanki aromatycznego naparu. Jednocześnie trwają debaty, czy kawa jest zdrowa i jaki wpływa na organizm ma jej picie. Rozjaśniamy wątpliwości i przedstawiamy garść ważnych faktów na ten temat.
Kawa jest szkodliwa, bo wypłukuje magnez – MIT
Kawa, ze względu na zawartość kofeiny posiada właściwości moczopędne, co oznacza, że może zwiększać produkcję moczu. Przez to może potencjalnie przyczyniać się do zwiększonego wydalania niektórych minerałów i elektrolitów, w tym magnezu. Picie kawy w standardowej umiarkowanej ilości nie zaburza jednak równowagi elektrolitowej i jest bezpieczne. Moczopędne działanie kawy jest krótkotrwałe i dostarcza ona do organizmu w większości wodę. Osoby, które mają problemy z niedoborami magnezu, mogą pić kawę, powinny jednak dbać o zdrową zróżnicowaną dietę i ewentualną suplementację pod okiem lekarza.
Picie kawy zwiększa ryzyko zawału i udaru – MIT
W rozważaniach, czy kawa jest zdrowa, często analizuje się jej wpływ na układ sercowo-naczyniowy. Wbrew niektórym obiegowym opiniom kawa nie szkodzi na serce ani nie zwiększa ryzyka udaru mózgu. Co więcej, istnieją badania, które pokazują pozytywny wpływ picia umiarkowanych ilości kawy na profilaktykę tych chorób z uwagi na zawartość antyoksydantów. W przypadku znacznego nadciśnienia oraz arytmii dozwoloną liczbę dzienną filiżanek kawy warto skonsultować ze swoim lekarzem prowadzącym. Zazwyczaj około trzech porcji dziennie uważa się za ilość bezpieczną.
Kawa może mieć działanie antynowotworowe – FAKT
Kawa jest bogatym źródłem antyoksydantów, takich jak kwas chlorogenowy i melanoidyny, które mogą pomóc w ochronie komórek przed uszkodzeniem DNA i hamowaniu procesów prowadzących do rozwoju nowotworów. Badania naukowe wykazały, że spożywanie kawy może być związane z niższym ryzykiem niektórych rodzajów raka, takich jak rak wątroby, rak jelita grubego i rak piersi.
Kobiety w ciąży nie powinny pić kawy – MIT
Czy kawa jest zdrowa dla kobiet w ciąży? TAK! Kobiety w ciąży mogą pić kawę, ale zaleca się ograniczenie spożycia zawartej w kawie kofeiny. Zgodnie z zaleceniami większości ekspertów zdrowotnych, takich jak Amerykańskie Kolegium Położników i Ginekologów (ACOG), kobiety w ciąży powinny ograniczyć spożycie kofeiny do około 200 mg na dzień. To mniej więcej ilość kofeiny zawarta w jednej większej lub dwóch mniejszych filiżankach kawy, chociaż dokładna zawartość kofeiny może się różnić w zależności od rodzaju kawy i sposobu jej parzenia. Ciężarne mogą też pić kawę bezkofeinową.
Kawa może zmniejszać ryzyko zachorowania na Alzheimera i Parkinsona – FAKT
Kawa i jej związek z ryzykiem chorób neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Alzheimera i Parkinsona, jest przedmiotem licznych badań naukowych. Zgromadzone wnioski i dowody sugerują, że spożywanie kawy może mieć pozytywny wpływ na obniżenie ryzyka tych chorób. Kofeina może wywierać ochronny wpływ na neurony dopaminergiczne w mózgu, które są uszkadzane w chorobie Parkinsona. Podobnie jak w przypadku omawianych we wcześniejszych punktach właściwości kawy, kluczowe jest umiarkowane spożycie naparu.
Czy kawa jest zdrowa – dopuszczalne spożycie dzienne
Czy kawa jest zdrowa? Ilość kawy, którą można bezpiecznie spożywać każdego dnia, różni się w zależności od indywidualnej tolerancji na kofeinę oraz ogólnego stanu zdrowia. Istnieją jednak pewne ogólne wytyczne dotyczące maksymalnej bezpiecznej dawki kofeiny. Większość zdrowych dorosłych osób może bezpiecznie spożywać do 400 mg kofeiny dziennie. To mniej więcej równoważne 3-4 filiżankom (około 240 ml każda) kawy. Należy pamiętać o uwzględnieniu w wyliczeniach innych niż napar kawowy źródeł kofeiny, na przykład niektórych napojów gazowanych oraz leków przeciwbólowych z tą substancją w składzie. Wejdź na naszą stronę storycoffee.pl i sprawdź naszą ofertę kaw!