Dieta DASH. Wszystko, co musisz o niej wiedzieć

0
24
5/5 - (3 votes)

Uznawana za jedną z najzdrowszych, choć wciąż tak mało popularna. Mowa o diecie DASH, która bazuje na diecie śródziemnomorskiej, choć pomiędzy nimi jest kilka różnic, o których warto wspomnieć. Sprawdźmy, co oznacza akronim DASH oraz w jakim celu został stworzony ten model żywienia.

DASH, czyli sposób zapobiegania chorobom kardiologicznym

Okazuje się, że to choroby kardiologiczne są główną przyczyną zgonów na świecie. Dane pokazują, że aż 30% zgonów wynika z właśnie z takich przypadłości. Ryzyko ich wystąpienia zwiększa nadciśnienie, z którym zmaga się coraz więcej młodych osób.

Sposobem walki z nadciśnieniem tętniczym ma być DASH, czyli Dietary Approches to Stop Hypertension, co oznacza Dietetyczne Metody Zapobiegania Nadciśnieniu.

Badania przeprowadzone w roku 1997 pokazały, że osoby stosujące się do zasad diety śródziemnomorskiej, które to zasady później przerodziły się właśnie w model diety DASH, uzyskały wyniki w postaci obniżenia ciśnienia krwi o 6-11 Hg i to już po zaledwie dwóch tygodniach stosowania nowego jadłospisu! 

Nie ulega więc wątpliwości, że dieta to jeden z głównych oręży pozwalających nam walczyć z nadciśnieniem oraz chorobami serca.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o genezie diety DASH i jej zasadach, sprawdź: https://centrumrespo.pl/dieta/dieta-dash-zasady-efekty-jadlospis/

Dieta DASH - zasady

Co jeść na diecie DASH?

Jak już niejednokrotnie wspominaliśmy, dieta ta bazuje na śródziemnomorskim modelu żywienia. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy codziennie spożywać churros, tiramisu oraz pizzę… Chodzi raczej o sposób żywienia, który w obszarze basenu Morza Śródziemnego znany był jeszcze przed okresem globalizacji.

Zgodnie z tym podejściem dieta DASH powinna bazować na takich produktach jak:

  • warzywa oraz owoce,
  • niskotłuszczowe produkty mleczne, np. jogurty i skyry,
  • ryby i owoce morza,
  • pełnoziarniste produkty zbożowe,
  • mięso drobiowe,
  • rośliny strączkowe,
  • orzechy,
  • nasiona.

Czego natomiast warto unikać? Chodzi tutaj przede wszystkim o czerwone mięso, słodkości i słodkie napoje. Należy jednak pamiętać, że dieta DASH nie należy do diet eliminacyjnych, dlatego żadnej z grup produktów nie trzeba ograniczać w stu procentach.

Bardzo istotną rolę odgrywa też ograniczenie spożycia soli. W „oryginalnym” badaniu sprawdzającym skuteczność diety DASH uczestnicy spożywali około 7,5 grama soli dziennie, przy czym statystycznie, każdy Polak spożywa dziennie około 9,8 gramów soli. 

Natomiast Amerykański Instytut Zdrowia zaleca, aby w przypadku stosowania diety DASH ilość soli ograniczyć do 5,9 gramów z zastrzeżeniem, że na najlepsze efekty obniżenia ciśnienia można liczyć w sytuacji, gdy w diecie jest jej około 4 gramów.

Jak to zrobić?

Najlepiej unikać produktów o wysokim stopniu przetworzenia, a także sięgać po więcej aromatycznych przypraw, które nadadzą potrawom smaku i pozwolą przynajmniej częściowo zastąpić sól.

DASH

Dieta DASH – kto powinien ją stosować?

Tak naprawdę dieta DASH może być stosowana przez każdą dorosłą osobę, ponieważ jest zbieżna z zasadami zdrowego żywienia. Natomiast w szczególności zyskają na niej osoby, u których już zdiagnozowano nadciśnienie tętnicze, a także te, które są zagrożone jego rozwojem.

Dodatkowo dietetycy rekomendują ten model odżywiania dla osób z zaburzeniami lipidowymi oraz z ryzykiem innych chorób układu sercowo-naczyniowego.

Czy na diecie DASH można schudnąć?

Oczywiście dieta DASH nie jest klasyczną dietą odchudzającą. Niemniej jednak sprzyja utracie niechcianych kilogramów, co w 2023 roku udowodnili polscy badacze. Ich analiza potwierdziła, że dieta zbliżona do DASH, sprzyja zredukowaniu tłuszczu brzusznego.

Podobnie zresztą wygląda to w przypadku diety śródziemnomorskiej, która także ma potwierdzony efekt związany z redukcją niechcianych kilogramów.

Zasady diety DASH

Czy każdy może stosować tę dietę?

Choć zasady diety DASH są zgodne z ogólnymi zasadami zdrowego żywienia, to – jak się okazuje – może nie być ona odpowiednia dla jednej grupy. Chodzi o dzieci, w przypadku których zalecenie o spożyciu głównie niskotłuszczowych produktów, mlecznych, a także chudego mięsa, może prowadzić do zbyt niskiego spożycia tłuszczu.

Nie oznacza to oczywiście, że nie należy stosować u dzieci innych zasad diety DASH, w tym zwiększenia spożycia warzyw i owoców, czy ryb. Niemniej jednak zastosowanie nowej diety u najmłodszych powinno być zawsze konsultowane z dietetykiem dziecięcym.

Należy wspomnieć też o osobach, które mają problemy związane z pracą układu trawiennego. Trzeba mieć na uwadze, że w przypadku nagłego, zwiększonego spożycia błonnika, można doświadczyć np. wzdęć, gazów lub biegunek. Jeśli więc wcześniej w diecie rzadko gościły warzywa, orzechy i inne źródła błonnika, to najlepiej dodawać je w sposób stopniowy.

Jak widać dieta DASH to naprawdę sporo korzyści zdrowotnych, a także – potencjalnie – utrata niechcianych kilogramów! Dodatkowo zasady związane z tą dietą nie są nadmiernie rygorystyczne, a sam jadłospis może być naprawdę smaczny.