5/5 - (1 vote)

Zależy Ci na maksymalizacji celów treningowych? Jednym z kluczowych elementów diety każdego sportowca jest białko. Izolat może pomóc uzupełnić niedobory protein, gdy zapotrzebowanie na nie jest naprawdę duże. Znany jest z wysokich wartości odżywczych, a także ograniczonej do minimum zawartości tłuszczu czy cukru. Skutecznie wspiera rozwój mięśni oraz regenerację po wysiłku. Kiedy lepsza jest serwatka, a kiedy soja? Jakie wybrać białko — izolat czy koncentrat? Znajdź różnice! 

Poznaj białko serwatkowe. Czy izolat jest odpowiedni dla osób z nietolerancją laktozy?

Czy wiesz, co to jest izolat? Białko dzięki procesom chemicznym i fizycznym zostaje oddzielone od innych substancji, takich jak tłuszcze czy węglowodany. To bardzo precyzyjne działanie, które pozwala uzyskać najwyższe stężenie protein. Otrzymywane są one w czystej i skondensowanej formie, która nazywana jest izolatem. Zaliczany jest on do grupy WPI, czyli Whey Protein Isolate.  

Najpopularniejsze w jego produkcji jest białko serwatkowe odizolowane np. w wyniku mikrofiltracji lub ultrafiltracji w przepływie krzyżowym. Proces ten polega na oddzieleniu substancji zawieszonych w płynie na podstawie wielkości ich cząsteczek. Ciecz przepływa przez membranę filtracyjną, posiadającą mikroskopijne pory. Są one na tyle małe, by oddzielić elementy większe od płynu. Ilość filtrowań uzależniona jest od wysokości zawartości białka, którą chce się uzyskać. 

Tak w dużym skrócie z mleka krowiego powstaje izolat. Czy białko serwatkowe to jednak jego jedyne źródło? Nie, równie chętnie wykorzystywane są substancje pochodzenia roślinnego. W produkcji popularny jest ryż, groch, ale również białko sojowe. Izolat w tej formie będzie odpowiedni dla osób na diecie wegańskiej czy wegetariańskiej. Zapewnia on również odpowiedni profil aminokwasowy. 

Możesz również skorzystać z opcji roślinnych, jeśli zmagasz się z nietolerancją laktozy. Co jednak ważne, wspomniane procesy chemiczne i fizyczne powodują silne oczyszczenie protein z cukru. Dlatego nawet z serwatki udaje się uzyskać właściwie niezawierający go izolat. Białko w tej postaci ma zatem w swoim składzie śladowe ilości laktozy, stąd jego stosowanie również nie powinno Ci zaszkodzić. 

Jakie białko — koncentrat czy izolat?

Wśród sportowych suplementów znaleźć można wiele różnorodnych produktów zawierających białko. Koncentrat czy izolat — to częsta wątpliwość osób aktywnych fizycznie, które poszukują skutecznych form uzupełnienia diety. Czym się różnią? Przede wszystkim poziomem filtracji. Jak już zostało wspomniane, izolat jest najlepiej oczyszczoną postacią białka. Dzięki temu zawiera mniej substancji, takich jak węglowodany czy tłuszcz. Niekiedy większa kaloryczność jest jednak pożądana, więc zawsze warto wziąć pod uwagę indywidualne potrzeby. 

Dzięki użyciu zaawansowanych technologii izolat białkowy jest nie tylko doskonale przyswajany, ale także bogaty w niezbędne aminokwasy. Posiada również większą zawartość białka, bo aż 85-90%. W koncentracie znajdziesz go ok. 65-80%, ale za to jest to opcja bardziej budżetowa. Zatem białkowy izolat czy koncentrat? Białko w obu tych formach przyczyni się do rozrostu Twojej tkanki mięśniowej, więc wybór zależy od indywidualnych preferencji żywieniowych, celów treningowych czy tolerancji na laktozę. 

Aby zadbać o bezpieczeństwo swojego organizmu, przed rozpoczęciem jakiejkolwiek suplementacji skonsultuj się lekarzem lub dietetykiem. Korzystając ze sklepu Shaman, możesz też skorzystać z podręcznego słowniczka na stronie internetowej, dzięki któremu łatwo rozszyfrujesz wszystkie składniki.