5/5 - (1 vote)

W dzisiejszym poście przybliżę Wam jeden z moich ulubionych deserów – jabłecznik z kaszy jaglanej. Ten prosty i zdrowy deser łączy w sobie zarówno słodycz jabłek, jak i niepowtarzalny smak kaszy jaglanej. Przygotowując go, możemy cieszyć się nie tylko wyjątkowym smakiem, ale również korzyściami zdrowotnymi, które niesie ze sobą spożywanie tych dwóch składników.

Czym jest kasza jaglana?

Kasza jaglana to jeden z najstarszych i najzdrowszych gatunków kasz. Jest bogata w białko, błonnik, magnez, fosfor oraz witaminy z grupy B. Jest także jedyną kaszą, która ma właściwości zasadowe, co sprawia, że jest idealna dla osób na diecie eliminującej produkty tworzące środowisko kwasowe w organizmie.

Dlaczego warto jeść jabłka?

Jabłka to prawdziwe skarbnice witamin i składników mineralnych. Są źródłem witamin C, A, E, potasu, magnezu, wapnia, a także błonnika. Dodatkowo, zawierają kwasy organiczne, które pomagają w trawieniu. W naszym jabłeczniku jabłka dostarczą nie tylko smaku, ale i wielu wartości odżywczych.

Przepis na jabłecznik z kaszy jaglanej

Składniki:

  • 1 szklanka kaszy jaglanej
  • 4 duże jabłka
  • 4 łyżki miodu
  • 2 łyżeczki cynamonu
  • 1 szklanka mleka roślinnego
  • 1/2 szklanki rodzynek
  • 3 jajka (lub zamiennik dla wegan)

Przygotowanie:

  1. Kaszę jaglaną gotujemy według przepisu na opakowaniu. Po ugotowaniu odstawiamy do ostygnięcia.
  2. Jabłka obieramy, kroimy w kostkę, a następnie dusimy na patelni z dodatkiem miodu i cynamonu.
  3. Po ugotowaniu kaszy i jabłek, łączymy je razem, dodając do nich mleko roślinne, rodzynki i jajka (lub zamiennik).
  4. Tak przygotowaną masę przekładamy do natłuszczonej formy do pieczenia.
  5. Pieczemy w piekarniku nagrzanym do 180 stopni przez około 40 minut. Upieczony jabłecznik powinien być złocisty i chrupiący na wierzchu, a wilgotny i aromatyczny w środku.
  1. Po wyjęciu z piekarnika jabłecznik powinien ostygnąć – najlepiej smakuje po kilku godzinach, kiedy wszystkie smaki „się przegryzą”. Możemy go podawać samodzielnie, lub z dodatkiem ulubionego jogurtu, śmietanki czy lodów.

Warianty i modyfikacje przepisu

Ten przepis jest uniwersalny i można go modyfikować według własnego gustu. Oto kilka propozycji:

  • Dla miłośników intensywnych smaków, do jabłek można dodać łyżeczkę startego imbiru lub łyżeczkę ekstraktu waniliowego.
  • Jeżeli chcemy przygotować wersję wegańską, zamiast jajek możemy użyć nasion chia (3 łyżki nasion zalać 9 łyżkami wody, odstawić na 15 minut – otrzymamy „żel chia”, który zastąpi jajka).
  • Do ciasta można dodać orzechy, np. nerkowca, które wprowadzą dodatkowy „chrup” w strukturze jabłecznika.
  • Jeżeli ktoś nie jest fanem cynamonu, może go pominąć lub zastąpić innymi przyprawami, np. gałką muszkatołową.

Podsumowanie

Jabłecznik z kaszy jaglanej to świetny pomysł na zdrowy i smaczny deser. To doskonała alternatywa dla tradycyjnych ciast, zwłaszcza dla osób dbających o zdrowie i sylwetkę. Dodatkowo, kasza jaglana jest produktem bezglutenowym, więc ciasto może być spożywane przez osoby na diecie bezglutenowej.

Przepis jest prosty w wykonaniu i uniwersalny – możemy dowolnie modyfikować składniki, dostosowując jabłecznik do naszych upodobań. Możemy też przygotować go dzień wcześniej – po nocy w lodówce smakuje jeszcze lepiej!

Mam nadzieję, że ten przepis przypadnie Wam do gustu tak jak mi. Cieszę się na Wasze komentarze i zdjęcia gotowych jabłeczników. Smacznego!