Rate this post

Na temat wyposażenia profesjonalnej kuchni w restauracji można powiedzieć wiele, chociaż niezbyt często mówi się o krajalnicach gastronomicznych. A są to urządzenia wyjątkowo przydatne – usprawniające codzienną pracę w kuchni i pozwalające na rozdrabnianie składników w estetyczny sposób. Czym zatem charakteryzuje się krajalnica gastronomiczna do sera i jak można wykorzystywać ją w restauracji czy innym lokalu gastronomicznym?

Krajalnice gastronomiczne – charakterystyka

Na samym wstępie warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czym są krajalnice gastronomiczne? Przede wszystkim należy umownie podzielić tego typu wyposażenie na dwa rodzaje, czyli krajalnice manualne (ręczne) oraz mechaniczne, będące urządzeniami elektrycznymi. Taki podział dotyczy również krajalnic do sera. Jako urządzenie czy akcesorium ręczne, krajalnica gastronomiczna służy do wygodnego porcjowania danego produktu – nie musi to być tylko ser. Na rynku dostępnych jest wiele modeli krajalnic, w tym do wędlin, chleba, a nawet do warzyw. Istotną cechą krajalnicy powinna być przy tym jej ergonomia – musi być wygodna oraz bezpieczna w obsłudze, jednocześnie zapewniając możliwość bardzo szybkiego, wstępnego obrobienia produktów spożywczych. W odróżnieniu od krajalnic do użytku domowego, warianty gastronomiczne są znacznie solidniejsze w swojej konstrukcji, a w przypadku urządzeń elektrycznych także wydajne – są, chociażby, przystosowane do ciągłej pracy przez długi czas.

Ręczna krajalnica do sera

Podstawowym narzędziem jest zatem niewielka, praktyczna i ręczna krajalnica, która na pierwszy rzut oka przypomina łopatkę wyposażoną w ostrze. Takie akcesorium ułatwia równe porcjowanie sera – wystarczy kilka razy przecisnąć taką krajalnicę po powierzchni produktu, by uzyskać równomierne plasterki. Wadą tego rodzaju wyposażenia dla gastronomii jest brak możliwości regulowania grubości porcji – wszystko zależy tylko i wyłącznie od szerokości ostrza zamontowanego w konstrukcji. Drugą wadą jest niewielka wydajność – porcjując ser za pomocą manualnej krajalnicy nie można jednorazowo przygotować większej ilości produktu. W profesjonalnej kuchni tego rodzaju akcesoria nie zawsze zatem będą odpowiednio dostosowane do trybu pracy.

 Urządzenia do obróbki mechanicznej – elektryczne krajalnice do sera

W każdym lokalu gastronomicznym przyda się mechaniczna krajalnica do sera, czyli urządzenie zasilane elektrycznie. Żółty ser jest jednym z ważniejszych i często używanych składników w kuchni – jego przygotowanie i obróbka za pomocą krajalnicy w znacznym stopniu usprawnia pracę. Krajalnice do sera to maszyny stosunkowo niewielkich rozmiarów, za to niezwykle wydajne i funkcjonalne. Ostrza, wykonane ze stali nierdzewnej, zachowują ostrość przez długi czas eksploatacji, gwarantując przygotowanie  plastrów równomiernej grubości (ważne jest tu ustawienie szerokości cięcia). Co istotne, w urządzeniach tych użytkownik może samodzielnie ustawiać wielkość porcji. Jednocześnie ostrza pozwalają na przygotowanie różnych gatunków sera żółtego – tak tych twardych, jak i nieco bardziej miękkich. Krajalnice do sera mogą być przeznaczone stricte do użytku w gastronomii, ale nie tylko. Często takie urządzenia stosowane są jako krajalnice sklepowe – pozwalają na szybkie przygotowanie plastrów na zamówienie klienta, również o wybranej przez niego grubości. Prawidłowe użytkowanie krajalnicy gastronomicznej do sera jest bezpieczne i wygodne, przyspiesza codzienną pracę i zapewnia możliwość przygotowania jednolitych porcji zgodnie z potrzebami.