Kostiumy w filmie „Nosferatu”, nominowanym do Oscara między innymi właśnie w tej kategorii zostały zaprojektowane przez Lindę Muir. Według ekspertów wiernie oddają modę epoki romantyzmu, dzięki czemu klimat całej produkcji jest autentyczny. Jeżeli fascynuje Cię dziewiętnastowieczny styl, to jego nieco bardziej mroczne wydanie, również będzie inspirujące. Sprawdź, jak w kinie wykorzystano motywy romantyczne i skompletuj stylizację dla siebie!
Damski szyk w bufiastym rękawie
Postać Ellen Hutter, grana przez Lily-Rose Depp, nosi stroje, które odzwierciedlają zarówno ducha epoki, jak i subtelność jej postaci. Muir poświęciła wiele uwagi, wybierając tkaniny i zdobienia charakterystyczne dla tamtego okresu. Obcisłe gorsety, szerokie spódnice i bufiaste rękawy to domena wielu stylizacji z XIX wieku. Wśród materiałów dominował gruby, wzorzysty jedwab lub ciemny aksamit. Robiono z nich nie tylko ubrania, ale także torebki. Nie mogło również zabraknąć nakryć głowy i wielu warstw. Jeżeli chcesz się zainspirować, postaw na koszule z bufiastymi rękawami w odcieniach ciemnego brązu lub oliwki. By dodać nowoczesności, zestaw wybrany model z prostymi spodniami w czarnym kolorze lub długą, lekką spódnicą. Sama postać Ellen chce łamać konwenanse, szuka ucieczki od nich. Jeżeli również lubisz iść pod prąd, zamiast sukienek postaw na kombinezony. Modele z dużym rękawem w ciemnych kolorach lub z tkaniny imitującej atłas z pewnością przypadną Ci do gustu!
Romantyzm w modzie męskiej
Epokę romantyczną widać również w modzie męskiej. Charakterystyczne dwurzędowe płaszcze, cylindry lub meloniki na głowach i proste spodnie z rozcięciami na dole doskonale oddają klimat. Koszule i marynarki ze stójką doskonale pasują zarówno jako strój wieczorowy, jak i dzienny. Większość męskich stylizacji została utrzymana w barwach czerni, brązu i granatu. Koszule na oficjalne spotkania przeważnie były białe. Na specjalne okazje panowie zakładali fraki. Z kolei stroje hrabiego Orloka, granego przez Billa Skarsgårda, inspirowane są ubiorem szlachty z końca XVI wieku, co dodaje męskiej postaci tajemniczości i głębi. Pojawiają się również garnitury z szerokimi klapami
Dbałość o szczegóły w kostiumach nie tylko wzbogaca warstwę wizualną filmu, ale także pogłębia zrozumienie postaci i ich relacji. Jeżeli styl XIX wieku jest Ci bliski, nic nie stoi na przeszkodzie, byś wprowadziła go do swoich stylizacji. Stonowane kolory i mniej ozdobne kroje będą się dobrze prezentować. Ważne, byś czuła się komfortowo i nosiła to, co lubisz!