Samodzielna redukcja masy ciała może stanowić ogromny problem dla osób zmagających się z nadwagą lub otyłością. Z dwoma chorobami, które stanowią poważne zagrożenie dla społeczeństwa, pomoże poradzić sobie doświadczony dietetyk. Nie od dzisiaj wiadomo, że osoby regularnie korzystające z konsultacji dietetycznej, są mniej narażone na wystąpienie cukrzycy lub innych dolegliwości.
Dietetyk Poznań – specjalista od żywienia
Dietetyk to specjalista w zakresie sposobu żywienia, który jest w stanie ocenić zapotrzebowania na makro- i mikroskładniki odżywcze u swoich pacjentów. Trafnie rozpoznaje osoby, które mają problem z nadwagą, otyłością lub też z niedowagą. Biorąc pod uwagę indywidualne predyspozycje (wiek, zawód, ewentualne choroby towarzyszące), jest on w stanie ustalić plan żywieniowy, który może być w przyszłości modyfikowany. Dietetyka Poznań to dziedzina, która zajmuje się także profilaktyką i leczeniem dietetycznym chorób, które zalicza się do grupy żywieniowozależnych. Chcąc znaleźć osobę, która będzie w stanie udzielić odpowiedniego wsparcia w tym zakresie, w Google wystarczy wpisać „dietetyk Poznań„, „dietetyczka Poznań”, „Poznań dietetyka”.
Konsultacja dietetyczna – na czym polega?
Pierwsza wizyta to nic innego, jak spotkanie zapoznawcze, dzięki czemu dietetyk będzie mógł określić plan działania. W trakcie tego spotkania odbędzie się analiza składu ciała, zostanie omówiony tryb życia, ilość codziennego wysiłku fizycznego. Dobry dietetyk dokona oceny codziennych nawyków żywieniowych. Mając te informacje, będzie można opracować zalecenia żywieniowe, które zostaną dopasowane do potrzeb konkretnej osoby. Dietetyk kliniczny spróbuje oszacować czas, który będzie także potrzebny do tego, aby osiągnąć prawidłową wagę. Pacjent opuszczając gabinet dietetyczny w swojej ręce będzie miał:
- raport z wykonanej analizy dietetycznej;
- analizę dotychczasowego sposobu odżywiania;
- wynik analizy składu ciała.
Kolejne konsultacje dietetyczne
Oczywiście, pierwsze spotkanie, nie jest tym ostatnim. Dietetyk zaprosi na kolejną konsultację dietetyczną, która odbędzie się po siedmiu dniach. Na początku te spotkania są częstsze, ponieważ dietetyk będzie sprawdzał skuteczność wdrożonego planu. Jeżeli zauważy on, że zaproponowane przez niego nawyki żywieniowe nic nie dają lub też mają szkodliwy wpływ na pacjenta, zapewni ich zmianę. Z czasem w gabinecie dietetycznym będzie można pojawiać się rzadziej. Wszystko będzie jednak ustalane indywidualne z dietetykiem.
Dietetyka kliniczna – czy to ma sens?
Nadwaga i otyłość to dwie bardzo poważne choroby, które mogą doprowadzić do problemów z układem oddechowym, pokarmowym, a nawet do zawałów i śmierci. Odpowiednia dieta jest w stanie sprawić, że nikt nie będzie musiał przejmować się takimi dolegliwościami.
Wiele osób przyznaje, że brakuje im odpowiedniej motywacji do tego, aby zadbać o swoją prawidłową wagę. Pierwsza wizyta u dietetyka jest w stanie zmienić ten stan rzeczy. Każda osoba zyskuje chęci do walki o lepszą wersję siebie. Odpowiednia waga to dobry stan zdrowia, ale także lepsze samopoczucie, więcej energii do codziennego działania.
Czasem bywa nawet tak, że wiele osób z wielką energią podchodzi do układania zdrowej diety. Jednak po upływie kilku miesięcy nie widzą oni żadnej różnicy. Powodem może być plan żywieniowy, który nie uwzględnia indywidualnych potrzeb danej osoby.
Współpraca z dietetykiem to tak naprawdę dobra okazja do tego, aby w końcu zmienić swoje życie na lepsze. To wygodne i komfortowe rozwiązanie, które jest dostępne dla osób w różnym wieku, pozwalające zaoszczędzić dużo czasu.