octy
5/5 - (1 vote)

Codzienna dieta powinna zawierać szereg pełnowartościowych produktów spożywczych, dzięki którym dostarczysz swojemu organizmowi wszelkich niezbędnych składników, witamin i minerałów. Czasem jednak sięganie po zdrowe dania i przekąski nie wystarczy, aby w pełni czerpać z ich potencjału. Warto włączyć do swojego jadłospisu naturalne napoje, które nie tylko dostarczają wyjątkowych walorów smakowych, ale przede wszystkim potężną dawkę zdrowia. Sprawdź ocet jabłkowy, który jest coraz bardziej doceniany przez amatorów zdrowego żywienia i nie tylko. Dlaczego warto po niego sięgać?

Czym jest i jak powstaje ocet jabłkowy?

Dobrej klasy ocet jabłkowy to ten naturalny, będący efektem fermentacji starannie wyselekcjonowanych owoców. Wyróżnia się wyjątkowym smakiem i aromatem, w którym mocno wyczuwalny jest ten jabłkowy. Ponadto jest aktywny biologicznie i cechuje się odpowiednią kwasowością – najlepiej na poziomie 5%.

Tajemnica jego sukcesu tkwi w metodzie produkcji. Na próżno doszukiwać się w nim sztucznych dodatków, których zadaniem jest przyspieszenie całego procesu. Sprowadza się on natomiast do dwuletniej fermentacji, której efektem jest niefiltrowany, pełny właściwości prozdrowotnych napój. 

Pierwszym jej etapem jest zmiażdżenie dojrzałych jabłek pełnych naturalnego soku, który jest z nich wyciskany. Do tak przygotowanego płynu, jak również rozgniecionych resztek owoców dodaje się drożdże. Powód? Zainicjowanie fermentacji cukrów zawartych w jabłkach. Tak powstaje alkohol, czyli cydr.

Drugi etap wymaga zastosowania bakterii, dzięki którym fermentacja alkoholu może dalej zachodzić. Efektem tego procesu jest kwas octowy. Potem napój rozlewany jest do ciemnych buteleczek, dzięki czemu jest kompleksowo chroniony przed szkodliwym działaniem słońca, jak również wysokich temperatur. Najlepiej przechowywać go w zacienionym miejscu – zarówno gdy w grę wchodzi produkt fabrycznie zamknięty, jak również otwarty..

Co ważne, w naturalnym occie jabłkowym nie ma mowy o cukrze, wodzie czy zbędnych substancjach chemicznych. Sztuczne barwniki, konserwanty czy też siarczany także nie wchodzą w rachubę.

ocet jabłowy

Poznaj skład octu jabłkowego

Dobrej klasy octy jabłkowe to istne bogactwo witamin, minerałów i składników odżywczych, z których potencjału prozdrowotnego aż żal nie skorzystać! Co ważne, dzięki nim zadbasz nie tylko o ogólną kondycję swojego organizmu, ale również urodę!

Ocet z jabłek to cenne źródło witamin z grupy A, C, E, D, B1, B2, B6, B9. Znajdziesz w nim także sole mineralne w postaci m.in. potasu, siarki, wapnia, krzemu, magnezu czy też żelaza. Oprócz tego pektyny, enzymy, aminokwasy i biotynę.

Kwas octowy również odgrywa kluczową rolę we wsparciu Twojego organizmu na wielu płaszczyznach. W napoju możesz spodziewać się także obecności tzw. matki octowej – substancji z drożdży, białek, enzymów i prozdrowotnych bakterii, które odpowiadają za mętność octu jabłkowego.

ocet truskawkowy

Naturalny ocet jabłkowy – poznaj jego właściwości prozdrowotne

Szerokie spektrum właściwości octu jabłkowego sprawiają, że powinieneś przekonać się o nich na własnej skórze – dosłownie i w przenośni. Nie dość, że wyróżnia się długim okresem spożycia i niską kalorycznością – na 1 łyżkę przypadają 3 kcal – to w dodatku pomoże Ci w uregulowaniu wielu procesów zachodzących w Twoim organizmie.

Musisz wiedzieć, że ocet jabłkowy wykazuje się działaniem antybakteryjnym – skutecznie zwalcza m.in. E.coli czy też S. aureus. To znakomite remedium na pierwsze objawy przeziębienia, a nawet bóle gardła – choć za te najczęściej odpowiadają wirusy. Nie bez znaczenia pozostaje również to, że zarówno drożdże i bakterie skryte w matce octowej działają jak probiotyki, dlatego też wpływają na wzmocnienie odporności i minimalizują ryzyko wystąpienia m.in. infekcji dróg oddechowych.

Regularne sięganie po żywy ocet jabłkowy to również skuteczny sposób na wspomaganie naturalnego mikrobiomu jelit, dzięki czemu zadbasz o przyswajalność witamin, minerałów i składników odżywczych. Ponadto zadbasz o ich oczyszczenie.

Co więcej, napój aktywny biologicznie wykazuje się zdolnościami do regulowania glikemii poposiłkowej – wpływa na poziom insuliny we krwi i jej wydzielanie.

Sięgaj po dobrej klasy ocet jabłkowy, jeśli chcesz zadbać o prawidłowy poziom cholesterolu we krwi. Składniki w nim zawarte pomagają w obniżeniu tego “złego”, jak również trójglicerydów. Coraz więcej mówi się o zależności między spożywaniem octu jabłkowego, a obniżeniem ciśnienia tętniczego we krwi, jednak nie jest jeszcze to ostatecznie potwierdzone.

A może chcesz zgubić zbędne kilogramy – w trosce nie tylko o wygląd sylwetki, ale przede wszystkim kondycję i profilaktykę wielu chorób cywilizacyjnych? Ocet jabłkowy spożywany regularnie przyczynia się do hamowania apetytu – wszystko dzięki zdolnościom do opóźniania procesu opróżniania zawartości żołądka. Od tego już krótka droga do wsparcia spalania tkanki tłuszczowej, a co za tym idzie, zmniejszenia masy ciała.